.
       
             
.
.
 
   Merkezi Lastik Şişirme Sistemi Genel Görünüm
 
   
       
       

Merkezi Lastik Şişirme Sistemi (CTIS) ile  her türlü hava ve arazi koşullarında, taarruz ve karşı taarruz durumlarında  araçların lastik basınçlarını ayarlayarak güvenli sürüş sağlamaktadır.

 

Her lastiğin  basıncı sürekli olarak kontrol edilir. Sürücüye lastiklerin durumu hakkında bilgilendirme yapar. Harici bir hava kaynağı sayesinde, havası inen lastiğin ideal lastik basıncına ulaşıncaya kadar tekrar şişirilmesini sağlanır.  Her türlü araca uygulanabilir.

 

Merkezi Lastik Şişirme Bileşenlerde ise; Her jantta bir adet jant valfi bulunur. Çift tekerli dingillerde valf genellikle sadece dıştaki jantta bulunur ve böylece iki lastiğin basıncı da dengelenebilir.

 

Lastiklere hava taşıyan borular üzerinde hava kanallarının ve sızdırmazlık elemanlarının lastikler şişirilmediği veya lastik basınçlarının kontrol edilmediği zamanlarda da basınca maruz kalmaması için çek valfler bulunur. Çek valfler sayesinde sızdırmazlık elemanları yıpranmaktan korunur.


Sistem anlık basınç kontrolü ve ihtiyaç halinde herhangi bir lastiğe hava gönderecek şekilde yapılandırılmıştır. Çek valfler sayesinde hava gönderilmek istenen lastik dışındaki lastiklere hava gönderilmesi ve bir lastik şişirilirken diğer lastiklerden basınç farkı nedeniyle hava kaçması engellenir. Anlık lastik basınç kontrolünden sonra sistem sızdırmazlık elemanları üzerindeki basıncı azaltır. Her 1 dakikada lastik basınçları kontrol edilir.